Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Cierpienia młodego Wertera - streszczenie

w szpitalu dla obłąkanych. Werter rozmyśla o tym, że to nie rozsądek, ale szaleństwo daje szczęście.

1 grudnia: Werter od Alberta dowiedział się, że obłąkany, którego spotkał, pracował u ojca Lotty. Zakochał się w niej, wszystko wyszło na jaw, został oddalony i oszalał.

4 grudnia: Werter pisze, że nie zniesie już tego dłużej.

6 grudnia: Chciałby wyrwać się własnej świadomości.

Wydawca do czytelnika

Wydawca, widząc, że na podstawie samych listów Wertera nie uda się zrekonstruować dokładnie całej historii, uzupełnia ją, dzięki uzyskanym informacjom od świadków owych zdarzeń i papierom pozostawionym przez Wertera. Któregoś dnia Werter udał się do leśniczówki, wiedząc, że zastanie Lottę bez Alberta. Tam dowiedział się, że w Wahlheim popełniono straszną zbrodnię: ktoś zamordował parobka pracującego u pewnej wdowy. Werter wybrał się tam natychmiast. Na miejscu przekonał się, iż strasznego czynu dokonał młody parobek, z którym często wcześniej rozmawiał, a który nie mógł znieść by jego ukochana wdowa należała do innego. Bohater utożsamiając się z losem parobka, pragnął go uratować. Udał się wiec do ojca Lotty, książęcego komisarza, i próbował go przekonać, iż parobka należy ułaskawić. Nic jednak nie wskórał, odszedł więc rozgoryczony. Albert natomiast prosił Lottę, by w jakiś sposób oddaliła Wertera. Ta jednak nic na to nie odpowiedziała.

Tu następują pozostałe listy Wertera do Wilhelma:

12 grudnia: Werter oglądał w nocy, jak rzeka wystąpiła z brzegów i zalała miejsca, w których przebywał z Lottą.

14 grudnia: Werter śni o tym, że trzyma Lottę w ramionach i ją całuje. Pomału coraz bardziej przekonuje się do myśli o samobójstwie.

20 grudnia: Werter dziękuje przyjacielowi za troskę, ale nie chce się zdecydować na powrót do niego i do matki. Każe czekać Wilhelmowi dwa tygodnie na ostateczną