Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Cierpienia młodego Wertera - streszczenie

z jego nieszczęścia.

3 września: Postanawia wyjechać.

10 wrzesień: List pisany w nocy przed planowanym wyjazdem. Werter pisze, że nie zdradził Lotcie swego postanowienia. Wieczorem widział się z nią po raz ostatni. Towarzyszył jej Albert. Wspominała swoją zmarłą matkę i chwilę, w której przed śmiercią powierzyła jej rodzeństwo i oddała jej rękę Albertowi. Werter bardzo cierpiał w czasie tego spotkania.

Część druga

20 października: Werter wstąpił do służby dyplomatycznej i towarzyszy konsulowi. Nie cieszy go zbytnio ta praca, ale czuje się trochę lepiej.

26 listopada: Bohater zaprzyjaźnił się z hrabia C., co sprawiło wielką radość.

24 grudnia: Werter wyrzuca przyjacielowi i matce, że namawiali go do podjęcia służby dyplomatycznej. Całkowicie nie odpowiada mu towarzystwo zainteresowane majątkiem i sukcesem. Na dodatek jego przełożony, konsul, jest człowiekiem ciasnym i nieznośnym. Bohater pisze, że poznał niedawno panią B., którą odwiedza w domu jej starej, samotnej ciotki.

8 stycznia 1772: Wertera męczy pogoń za pierwszeństwem.
20 stycznia – list do Lotty: Werter pisze, że stracił wszelki sens i jest pogrążony w marazmie. Opowiada o przyjaźni z panną B., której znowu ciągle mówi o Lotcie. Pyta, czy Albert dalej jest z Lottą.

8 lutego: Z listu wynika, że Werter coraz bardziej gardzi ludźmi.

17 lutego: Nieporozumienia z konsulem są coraz większe. Wzburzenie Wertera hamuje tylko minister, który ma dla niego wiele życzliwości.

20 lutego –list  do Lotty i Alberta: Dziękuje w liście, że Albert zataił przed nim datę ślubu. Pisze, iż cieszy się, że w sercu Lotty zajmuje drugie miejsce.

15 marca: Werter pisze, że nie zniesie dłużej swojej pracy i nadętego towarzystwa. Był na obiedzie u hrabiego i nieopacznie pozostał po zakończonym już posiłku, chociaż był niższego stanu niż reszta pozostałych