Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Cierpienia młodego Wertera - streszczenie

przyznaje, że przez ostatnie tygodnie nie może nic namalować.

26 lipca: Bohater codziennie obiecuje sobie, że następnego dnia nie pojedzie do Lotty, ale nic z tych postanowień nie wynika.

30 lipca: Wrócił Albert, więc skończyły się szczęśliwe dni Wertera. Bohater przyznaje, że narzeczony Lotty jest dobrym człowiekiem, darzy go nawet pewnym szacunkiem, ale cały czas wyczekuje chwili, kiedy mógłby choć przez chwilę pobyć z Lottą sam na sam.

8 sierpnia: Werter tłumaczy przyjacielowi, ze choć jasno rozpoznaje swoją sytuacje, nie może podjąć żadnych kroków, by oderwać się od Lotty.

10 sierpnia: Albert darzy Wertera przyjaźnią i uważa go za najbliższego sobie człowieka po Lotcie. Werterowi dobrze w domu komisarza, a jednocześnie śmieszą go jego stosunki z Albertem, pomimo tego, że sam czuje się do niego przywiązany.

12 sierpnia: Werter przyjechał do Alberta, żeby pożyczyć pistolety, ponieważ postanowił wybrać się konno w góry. W czasie rozmowy bohater przyłożył sobie lufę do skroni. Tak zaczęła się rozmowa na temat samobójstwa. Albert uważał je za głupotę i objaw słabości, Werter natomiast twierdził, że nie należy zbyt pochopnie oceniać takich przypadków, gdyż nigdy nie zna się prawdziwych motywów. Sławił namiętności i szaleństwo, które dla niego jest objawem wielkości.

15 sierpnia: Werter czuje, że ani rodzeństwo Lotty, ani ona sama nie chcą go utracić.

18 sierpnia: Werter rozpacza nad tym, że wszystko musi przemijać i pogrążać się w śmierci.
21 sierpnia: Bohater cierpi, że Lotta nie jest jego.

22 sierpnia: Werter czuje się coraz gorzej. Zastanawia się, czy nie podjąć pracy w konsulacie.

28 sierpnia: Na urodziny dostał od Lotty jej przepaskę, a od Alberta wydanie Homera, o którym od dawna marzył.

30 sierpnia: Wyznaje przyjacielowi, że wydaje mu się, iż tylko śmierć mogłaby go wyrwać