Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Cierpienia młodego Wertera - streszczenie

Schmidta. Ten ostatni był nachmurzony i z pewnością zazdrosny, ponieważ Werter nadskakiwał jego ukochanej. Wieczorem Werter wygłosił przy stole mowę przeciwko złemu humorowi. Twierdził, że przynosi on wiele szkody i trzeba się go jak najszybciej pozbywać, gdy tylko się pojawia.

6 lipca: Werter siedział przy studni z Lottą i dwoma jej siostrami. Pocałował małą Melkę, gdy ta podała najpierw wodę do picia Lotcie. Dziewczynka zaczęła krzyczeć, bo wiedziała od Lotty, że gdy dziewczynka zostanie pocałowana przez mężczyznę, to na pewno wyrośnie jej broda. Tarła więc policzki wodą ze studni. Werter wierzy, że choć takie opowieści to zabobon, nie trzeba ludzi ich pozbawiać.

8 lipca: Panowie wraz z Werterem odprowadzili Lottę i panie do powozu jadącego do Wahlheim. Lotta nie patrzyła na zakochanego. Dopiero, gdy powóz ruszył, obejrzała się za Werterem, który był z tego powodu niezmiernie szczęśliwy.

10 lipca: Werter nie znosi, gdy pytają go, jak podoba mu się Lotta. Uważa, że to nieodpowiednie.

11 lipca: Opis wizyty u pani M., bardzo chorej i drogiej Lotcie osobie, która przez kilkadziesiąt lat małżeństwa musiała okradać męża, by utrzymać dom, ponieważ mąż wyznaczył na to za mało pieniędzy. Przyznała się do tego.

13 lipca: Werter wie, że Lotta go kocha, i cały czas boi się powrotu jej narzeczonego.

16 lipca: Werter pisze o swoich udrękach, jakich doznaje, kiedy Lotta zbliża się do niego tak, że czuje, choćby delikatnie, jej ciało. Nie chciałby nigdy jednak zawieść jej zaufania i odważyć się na coś zuchwałego.

18 lipca: Werter cierpi, bo nie mógł tym razem pojechać do Lotty.

19 lipca: Bohater budzi się co dzień z jednym pragnieniem: zobaczyć Lottę.

20 lipca: Werterowi nie podoba się pomysł przyjaciela i matki, by wybrał się w podróż z konsulem. Gardzi majątkiem i zaszczytami.

24 lipca: Werter