Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Cierpienia młodego Wertera - streszczenie

rozmyślać o tym, że piękno pochodzi z samej natury, a wszelkie metody, zalecane chociażby w malarstwie, krępują to piękno i je zabijają, ponieważ ono nie znosi żadnych więzów i ograniczeń.

27 maja: Pod wieczór przyszła matka po swoje dzieci. Okazało się, że z najstarszym ze swych trzech synów wybrała się do miasta po jedzenie. Werter porozmawiał z nią chwilę i dał dzieciom po groszu. Od tamtej pory często bywał u nich i spędzał czas z wiejskimi dziećmi.

30 maja: W Wahlheim Werter poznał młodego parobka. Młodzieniec zwierzył m się, że pracuje u pewnej wdowy. Bardzo ją kochał i był jej oddany. Jednocześnie prosił Wertera, by nie myślał, że w czymkolwiek jego ukochana zawiniła cnocie. Wertera wzruszyła taka czysta i żarliwa miłość.

16 czerwca: Bohater zakochał się. Młodzież z okolicy zorganizowała bal. Kiedy Werter wybierał się na przyjęcie wraz ze swoją partnerką i znanymi jej osobami, okazało się, że towarzystwo musi jeszcze pojechać po córkę komisarza książęcego, którego bohater wcześniej poznał. Jest zachwycony wdziękiem Lotty. Zasmuca go tylko, że ma wyjść za niejakiego Alberta.

19 czerwca: Gdy nad ranem towarzystwo wracało z balu, Werter spytał Lottę, czy może ją odwiedzić jeszcze tego samego dnia. Dziewczyna się zgodziła.

21 czerwca: Werter osiedlił się w Wahlheim, ponieważ stamtąd miał niedaleko do  ukochanej. Opisuje Wilhelmowi swoje szczęśliwe życie. Radością napawa go to, że sam przyrządza sobie proste jedzenie i żyje spokojnie.

29 czerwca: Bohater opisuje swoje zabawy z rodzeństwem Lotty. Jest bardzo przywiązany do dzieci, które uznaje za cudowne istoty i zastanawia się, dlaczego dorośli traktują je jak niewolników.

1 lipca: Werter pojechał z Lottą i jej młodszą siostrą do starego pastora. Tam jakiś czas spędzili towarzystwie córki pastora i jej narzeczonego, pana